Fordult a világ: Magyarország példáját követi Ausztria az oktatásban

Az új osztrák oktatásügyi miniszter egyik első intézkedésével betiltotta az iskolai mobilhasználatot.

Tiltáshullám söpört végig Anglián, elveszik a mobilokat a gyerekektől, a kormányzat a közösségi oldalak használatát is korlátozná 16 év alatt.
Európa-szerte egyre népszerűbb az iksolai mobiltelefon-használat korlátozása. Nemrég például nyugati szomszédunk, Ausztria döntött úgy, hogy minden általános iskolából kitiltja a mobiltelefont.
Ezt is ajánljuk a témában
Az új osztrák oktatásügyi miniszter egyik első intézkedésével betiltotta az iskolai mobilhasználatot.
Eközben Angliában szinte minden iskolában betiltották a mobiltelefon-használatot a diákok számára annak káros hatásai miatt, írta meg a The Guardian.
A brit lap felidézi: a jelenlegi felmérés azt mutatja, hogy az egyes iskolák igazgatói gyorsan léptek, és kitiltották az iskolai órákról a mobiltelefonokat. A több mint 15 ezer iskolát érintő felmérés szerint az általános iskolák 99,8(!) százalékában, a középiskolák 90 százalékában életbe léptettek valamilyen tilalmat.
A tiltásra a legnagyobb tanári szakszervezet, a NEU vezetője javaslata miatt került sor; a szervezet főtitkára, Daniel Kebede pedig kijelentette, a mobiltiltás enyhítené az iskolai vezetőkre és tanárokra, sőt a szülőkre nehezedő nyomást is. S hogy nyilvánosan meg kellene vitatni általában is a mobiltelefon-használat kérdését, s
„beszélni kellene az online ártalmas tartalmakról és annak fiataljainkra gyakorolt káros hatásairól”.
Példákat is említett, mondván, az átlagos 12 éves gyerekek a legkeményebb pornográfiához is hozzáférnek a mobiltelefonjukon
ami a fiatal fiúk egészséges fejlődését, a nőkről és lányokról alkotott képét és a szexről, illetve a kapcsolatról való elképzeléseiket is károsíthatják.
Az oktatási vezetők nem örültek Kebede felszólalásának, mert az iskolai autonómia kormányzati megsértését látják ebben. A NEU hamarosan részletes indítványokat is kidolgoz.
A főtitkár javaslatai ismerősek lehetnek, ahogy az indoklás is: nemrég magyar kutatások is alátámasztották, hogy a túlzásba vitt képernyőhasználat függéshez és számos mentális problémához vezet.
Ezt is ajánljuk a témában
A mesterséges intelligenciát az sem érti, aki kifejlesztette – de akkor hogyan védjük meg a gyerekeinket tőle? Elméleti alapok és némi gyakorlati tanács szakértőktől.
Kebede azt mondta, hogy jónak látná a közösségi médiaplatformkoról kitiltani a 16 év alattiakat. Szerinte
A TikTok, a Snapchat, az Instagram és a többi alkalmazás kapcsán úgy kellene eljárni, mint a dohánygyártó cégekkel szemben: szigorú szabályozásokkal.
Egyetértett vele Bridget Phillipson oktatási államtitkár is, aki azt mondta, hogy a telefonoknak „egyáltalán nincs helye az osztálytermekben”.
A brit Konzervatív Párt politikusai egyébként az országos tiltás mellé álltak, velük szemben volt egyfajta állásfoglalás a felmérés, alátámasztandó a munkáspárti Keir Starmer miniszterelnök kijelentését, miszerint további tiltások foganatosítása „teljesen felesleges” lenne.
Más kérdés, hogy a tiltás valóban tiltás-e. Mint Guardian megjegyzi, az általános iskolák többsége valóban kitiltotta a területéről a diákok részéről a mobiltelefonokat, illetve azokat át kell adniuk a személyzetnek, a középiskolák 79 százaléka azonban megengedte, hogy behozzák, csak éppen használni és elővenni nem szabad, elvileg.
Nyitófotó: Sam Edwards / CAIA IMAGE / SCIENCE P / NEW / Science Photo Library via AFP
***
Csatlakozzon a Mandiner Klubhoz, és váljon olvasóból résztvevővé!
***